پریسا قیاسی

روانشناس کودک و مشاور فرزندپروری

پریسا قیاسی

روانشناس کودک و مشاور فرزندپروری

پریسا قیاسی
پریسا قیاسی
========
روانشناس و روان درمانگر ویژه کودک
مدرس دوره های فرزندپروری (PMT)
مدیر آموزشی خانه کودک مامیران
========
شماره های تماس:
02144227943 - 02144227944
آدرس خانه کودک مامیران :
تهران، بلوار مرزداران، خیابان سپهر، خیابان زاگرس غربی پلاک 33
========
اینستاگرام : mumiran.ir @
کانال تلگرام : mumiran @
سایت : www.mumiran.ir

۱۴ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

بچه من خیلی شیطنت می کند، از دیوار راست بالا می رود، اصلا آرام و قرار ندارد، بسیار پر حرف و پر سر و صداست و ...

این جملاتی است که از پدر و مادرها زیاد می شنویم و در نهایت همه آنها به دنبال نسخه ای جادویی هستن که کودکشان را همواره ساکت و  آرام  و حرف گوش کن نگه دارد. آیا حقیقتا چنین چیزی ممکن است؟

شیطنت بچه ها

شاید برای مادری که پس از تولد فرزندانش چنان در برنامه‌های روزانه و مسئولیت های خود در خصوص نگهداری از بچه‌ها، انجام کارهای منزل و گاه مسئولیت‌های شغلی و اجتماعی درگیر شده که زمانی برای استراحت و فراغت برایش باقی نمانده، لذت بردن از بچه‌داری یک آرزوی محال و دست نیافتنی باشد، ولی با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از توصیه‌های زیر می‌توان لحظات شادی را در کنار فرزندان داشت. 


مادر شاد

برای نمایش مطلب باید رمز عبور را وارد کنید

تغذیه کودکان به دلیل شرایط در حال رشد جسمی و ذهنی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. ولی چگونه می توانیم به کودکانمان کمک کنیم که خوب غذا بخورند، از همه گروههای غذایی بخورند، به اندازه کافی بخورند و در زمان مناسب غذا بخورند؟ این موضوعی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

ایجاد عادت های خوب غذایی در کودک

به کمک ”قانون مادربزرگ“ می‌توانید فرزندتان را ترغیب کنید تا کاری را که لازم است انجام شود (ولی چندان برایش خوشایند نیست)، به انجام برساند. براساس این قانون، ”بعد از اینکه کارهات رو انجام دادی، می‌تونی بری بازی کنی.“ اغلب ما اگر بدانیم بعد از انجام یک کار نسبتاً ناخوشایند ولی ضروری می‌توانیم کمی تفریح کنیم، راحت‌تر راضی به انجام آن کار خواهیم شد.

شرایط اجرا و مثال هایی از چگونگی به کارگیری این قانون را می توانید در ادامه مطلب بخوانید

قانون مادر بزرگ در تربیت کودک

چهار خطای فرزندپروری که باید از آنها اجتناب نمود:

خطای اول : والدین رفتار مناسب کودک را پاداش نمی‌دهند

خطای دوم : والدین برحسب اتفاق، رفتار مناسب را اصلاح می‌کنند

خطای سوم : والدین برحسب اتفاق، رفتار نامناسب را پاداش می‌دهند

خطای چهارم : والدین رفتار نامناسب را تصحیح نمی‌کنند

در ادامه، هر یک از خطاها را به طور کامل توضیح می دهیم

 خطاهای تربیتی والدین 

نوزادان در زمان تولد به خواب خوب و کافی نیاز دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند. علاوه بر این، از همین زمان است که عادت های خواب در کودک شکل می گیرد و گاه تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. برای تنظیم خواب نوزاد باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تنطیم خواب نوزاد

طبق یک اصل کلی، رفتارهای خوب و بد براساس وجود یا عدم وجود پاداش‌ها شکل می‌گیرند. وقتی فرزند شما به‌خاطر رفتاری پاداش دریافت کند، آن رفتار تقویت می‌شود. یعنی احتمال وقوع مجددش در آینده افزایش می‌یابد؛ پس اگر کودک شما رفتار مطلوبی داشت با پاداش‌های مکرر، آن رفتار را تقویت کنید.

در ادامه، انواع روش های تشویق موثر را توضیح می دهیم

تشویق کودک

سلامت روانی هر فرد بستگی به کیفیت ارتباطات فردی وی دارد و اولین ارتباط های بین فردی، از رابطه مادر و نوزاد آغاز می شود. ماساژ به عنوان یکی از موثرترین روش های تعامل مادر و نوزاد است که باعث افزایش دلبستگی و کاهش اضطراب کودک می شود و به همین دلیل به عنوان یکی از راهکارهای سلامت روانی مادر و نوزاد به کار می رود.

ماساژ کودک و نوزاد

چرا دوران کودکی بعضی بچه‌ها با کمترین مشکلات رفتاری سپری می‌شود درحالی‌که بعضی دیگر برای والدین‌شان همیشه مشکل‌سازند. رفتار این بچه‌ها گاهی غیرقابل تحمل می‌شود و بزرگترها را به‌ستوه می‌آورد. خوشبختانه باید گفت علی‌رغم آزاردهنده بودن این مشکل، راه حل‌های مناسبی برای آن وجود دارد. شما می‌توانید با افزایش اطلاعات خود در مورد قوانین و روش‌های فرزندپروری، کودکتان را یاری نمایید تا رفتار مناسب‌تری داشته باشد و تبدیل به  عضو مقبول‌تری از خانواده شود.

قوانین فرزندپروری